پژوهشگاه رویان در راستای اهداف آموزشی و پیرو رسالت علمی- اجتماعی خود در ارتقاء سطح دانش و آگاهی عموم مردم، دانشجویان، محققین و متخصصین کشور، و به موازات برنامه های پژوهشی و ارائه خدمات تخصصی و درمانی، توجه به آموزش و انتقال تجربیات کسب شده به محققان داخل و خارج از کشور را از سال 1372 سرلوحه کار خود قرار داده است. از آنجائی که در برنامه راهبردی پژوهشگاه رویان ” آموزش” یکی از چهار محور اساسی بوده و اهمیت آن در پیشبرد اهداف سازمان، استراتژیک تلقی شده است، بنابراین تدوین برنامه راهبردی معاونت آموزشی با تکیه بر تجربیات گرانبهای مدیران و مسئولین ذیربط و نیز امکانات و توانمندی های مجموعه، تهیه و ارائه گردیده است.


لذا در جهت افزایش فضا و امکانات آموزشی بمنظور استفاده حداکثری فرزندان ایران اسلامی و با نگاه توسعه سطح انتقال تجربیات و یافته های علمی، مرکز آموزش های تخصصی کوتاه مدت در محل اولیه تاسیس پژوهشگاه در محله زعفرانیه تاسیس شد تا بار دیگر جایگاه رویش رویان با رویکردی دیگر منجر به تعالی و شکوفایی ایران عزیز گردد.


لذا با افزایش امکانات آموزشی، این فرصت برای پژوهشگاه رویان فراهم شد تا در راستای رسالت اجتماعی خود مبنی بر حمایت از اقشار ضعیف جامعه و انتقال دانش به مدارس و دانشگاههای دور از مرکز، با نگاه ترویجی، در سطوح دانشجویی و دانش آموزی انجام وظیفه نماید.
این مرکز متشکل از آزمایشگاههای: عمومی، کشت سلول، بافت شناسی- مولکولی- جنین شناسی- فلوسایتومتری- اتاق تمیز (Clean room)- اتاق جراحی حیوانات آزمایشگاهی، همچنین شامل: 3 کلاس درس – سالن همایش و سالن غداخوری می باشد.
از سری برنامه های مرکز آموزشهای تخصصی کوتاه مدت پژوهشگاه رویان می توان به برنامه های ترویجی مختص مدارس جهت ایجاد انگیزه در دانش آموزان پایه اول و دوم متوسطه اشاره کرد که رغبت و انگیزه را در میان دانش آموزان دوچندان کرده است. همچنین در راستای افزایش پژوهش و ایده پردازی در دانش آموزان این مرکز جهت تقویت حس پژوهش مدرسینی در حوزه های مختلف علوم در ساعت پژوهش جهت آموزش مطالب علمی، فعالیت در آزمایشگاههای تحقیقاتی و همچنین آماده سازی نخبگان کوچک در جشنواره هایی همچون نوجوان خوارزمی، سینا و همچنین المپیادها و غیره مشغول فعالیت می باشند.


از سری برنامه های گردشگری آموزشی می توان به دانش آموزانی که جهت فراگیری پژوهش و علاقه به فعالیت در آزمایشگاه تحقیقاتی از استانهای مختلف همچون مشهد، قزوین و غیره در برنامه های آموزشی این مرکز شرکت کرده اند. برنامه آموزشی مهارتی آزمایشگاهای تحقیقاتی برای دانشجویان از مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و بالاتر تدوین گردیده است که اکثریت دانشجویان از دانشگاههای مختلف در این برنامه آموزشی در دوره های مقدماتی و پیشرفته شرکت کرده اند و راهی مناسب جهت انتخاب موضوع مورد علاقه و ادامه تحقیقات می باشد.


مرکز آموزشی تخصصی کوتاه مدت سوای از آموزش جهت دانش آموزان و دانشجویان و متخصیین، دوره هایی جهت افزایش سطح آگاهی عموم مردم همچون پیشگیری و درمان دیابت، اثر ورزش بر دیابت، پیشگیری از سرطان، آشنایی با ذخیره خون بندناف را برگزار می کند. همچنین جهت کاهش سطح ناباروری و مشکلات ژنتیکی مشاورهایی در این راستا به عموم مردم ارائه می دهد. از سری برنامه های آموزشی مردمی می توان به دوره های هوش هیجانی، مدیریت استرس و آموزش چهارگانه زبان انگلیسی و … اشاره نمود.

کلیه دوره های اشاره شده در این مرکز توسط اساتید مجرب، متخصصین و روانشناسان متبحر برگزار شده و در حال آماده ارائه خدمات به عموم مردم می باشد.